Güvenli Trambolin Kullanımı

TP trambolinleri ailelerin uzun yıllar güvenle ve keyifle kullanmalarını sağlamak üzere dizayn ve imal edilmişlerdir. Güvenliğiniz için aşağıdaki kurallara uymanızı önemle rica ederiz. Teşekkürlerimizle.

1- Trambolinleri kurma ve sökme aşamalarında, paket içinde yer alan kurulum ve kullanım kılavuzuna bire bir uyulmalıdır.
2- Trambolinler her kullanım öncesi, olası parça yıpranmalarına karşı kontrol edilmelidir.
3- Trambolinler üzerindeki kişileri alışık olmadıkları yüksekliklere zıplatan araçlardır.
Trambolinden aşağı atlamak ya da üzerinde yanlış zıplamak tercih edilmeyen kazalara neden olabilir. Trambolinin güvenli kullanımı, trambolin sahibinin sorumluluğundadır.
4- Trambolinleri kullanırken aşağıdaki güvenlik kurallarına dikkat edilmelidir:
  a- Trambolinler sadece dışarıda (ev dışında) kullanılmalı; ışık sorunu olmamalı ve çevresinde 2m’lik bir çember alan boş bırakılmalıdır.
  b- Trambolinde her seferinde sadece bir çocuk bulunmalı ve zıplamalıdır. Birden fazla çocuğun bulunması tehlikelidir ve asla uygulanmamalıdır. (Bu kurala uyulmadığı takdirde kontrol kaybı nedeniyle, çarpışmalar ve düşmeler olabilir; tehlikeli yaralanmalar gerçekleşebilir)
  c- Çocuklar trambolin ile oynarken her zaman gözetim altında bulundurulmalıdır.
  d- Trambolinlerin altına asla girilmemeli ve emekleyen bebekler özellikle önlenmelidir.
  e- Her zaman trambolinin ortasında zıplanmalıdır. Uzmanlık geliştirilmeden çok yükseğe zıplanmamalıdır.
  f- Trambolin kenarlarındaki güvenlik yastıkları asla çıkarılmamalıdır. Asla trambolin kenarlarında zıplanmamalı ve havada aşağı inerken trambolin kenarlarına inilmemelidir.
  g- Aşağıdaki temel zıplama kurallarına her zaman uyulmalıdır.
  Her zaman ayak üzerine inilmelidir. Asla kafa ya da boyun üzerine inilmemelidir.
  Kafa ya da boyun üzerine inilme ihtimalini yoketmek için, trambolin üzerinde havada takla atılmamalı ya da dönülmemelidir.
  Trambolinlerde çıplak ayak, ya da ince spor ayakkabı ile zıplanmalı; kıyafetlerde fazla geniş-bol parçalar ya da takılacak aksesuar olmaması sağlanmalıdır.
  Tramboline inildiğinde, dizleri bükerek oturmak zıplamayı durdurmayı sağlar.
  Yorgun, hasta olunduğunda trambolinde zıplanmamalı; çok yorulunca zıplamaya ara verilmelidir.
  Rüzgarlı ve yağışlı havalarda trambolinde zıplanmaması gereklidir.
  Trambolinin metal ve diğer aksamlarının, çok soğuk havalarda donma ve çok sıcak havalarda fazla ısınma ihtimali gözönünde bulundurulmalı, dikkatli olunmalıdır.